Blåkläder 2432-0000 Retro Skyddssko är en skyddssko för långa arbetsdagar där stabilitet, skydd och komfort är avgörande. Den är utformad med fokus på skydd, stabilitet och komfort under långa arbetsdagar.
Skyddssko i klassiskt utseende ur Blåkläders kollektion RETRO. En smidig sko med textil ovandel. Tåhättan är gjord av aluminium och förstärkt med KPU, spiktrampskyddet av stål och yttersulan av gummi. Innersulan är anatomiskt utformad för att stötta foten på bästa sätt, gjord i PU med ett fuktabsorberande ytmaterial.
- Funktionalitet – ESD-godkänd (överensstämmer med IEC 61340-5-1)
- Passform – Normal
- Passform – SULMATERIAL: Mellansula i PU, slitsula i gummi
- Passform – TÅHÄTTEMATERIAL: Aluminium 0
Stabilitet och komfort under arbetsdagen
För stabilitet och komfort under arbetsdagen har modellen ESD-godkänd (överensstämmer med IEC 61340-5-1), Normal samt SULMATERIAL: Mellansula i PU, slitsula i gummi.
Certifieringar och standarder
EN ISO 20345:2011 S1 P SRC ESD. FODERMATERIAL: Polyester
Blåkläder 2432-0000 Retro Skyddssko är ett starkt val för dig som söker arbetssko med fokus på skydd, stabilitet och komfort under långa arbetsdagar.