Teng Tools TTMD12D är en skruvmejselsats med ett handtag och elva dubbelklingor.
De utbytbara dubbelklingorna ger flera spetsalternativ i en kompakt sats. TT-MV PLUS-stål i klingorna kombineras med ett tvåkomponentshandtag.
- 12 delar totalt
- 11 dubbelklingor
- Gemensamt handtag
- TT-MV PLUS-stål
Flera spetsar i samma verktyg
Välj klingänden som passar skruvens profil och sätt fast klingan i handtaget. Konstruktionen passar när du vill ha flera mejselalternativ utan ett separat handtag till varje spets.
Förvaring i Teng Tools verktygssystem
Satsen levereras i en inbyggnadslåda med löstagbart lock, avsedd för Teng Tools verktygslådor och montörvagnar. Det gör det enkelt att samla verktygen i en egen modul och hålla dem åtskilda från övrig utrustning.
Rätt profil och bättre kontroll i skruvmomentet
Skillnaden märks i kontakten mellan hand, verktyg och skruv. En korrekt profil och ett grepp som är lätt att kontrollera ger bättre känsla vid både lossning och åtdragning, särskilt när samma skruvmoment upprepas många gånger. Ett ergonomiskt eller tvåkomponentsgrepp ger en tydligare kontaktyta i handen, något som märks särskilt när samma rörelse upprepas många gånger. Den reversibla funktionen gör det lättare att anpassa arbetsriktningen utan att hela verktygsuppställningen behöver göras om.