Rovik FT120 PRO är en kraftfull flistugg med 15 hk bensinmotor, elstart och hydraulisk inmatning för effektiv flisning av grenar och sly upp till 120 mm. Den är utvecklad för dig som hanterar större mängder röjningsmaterial och vill ha högre kapacitet, bättre kontroll och mindre manuell inmatning än med en traditionell självmatande flistugg.
Den hydrauliska matarvalsen drar aktivt in materialet och kan regleras efter grenarnas dimension och egenskaper. Med fram-, neutral- och backläge får du full kontroll över inmatningen och kan snabbt backa ut material om en gren hamnar fel eller maskinen börjar belastas för hårt. Tillsammans med elstart och en flisningskapacitet på upp till 4–6 m³ per timme blir FT120 PRO ett starkt alternativ för gård, skogsfastighet och mer omfattande röjningsarbete.
- Kraftfull 15 hk Rato fyrtaktsmotor
- Elstart för snabb och smidig igångkörning
- Flisar grenar och sly upp till 120 mm i diameter
- Flisningskapacitet på cirka 4–6 m³ per timme
- Hydraulisk matarvals för aktiv inmatning
- Steglöst justerbar inmatningshastighet
- Tre matningslägen: fram, neutral och back
- Backfunktion för enklare hantering av fastkört material
- Justerbart utkast för kontroll över var flisen hamnar
- Bensindrift gör maskinen oberoende av elanslutning
- 50 mm kulkoppling för smidig förflyttning inom arbetsområdet
- Utvecklad för större mängder grenar, sly och vedartat material
Hydraulisk inmatning för högre kapacitet
Den stora skillnaden mellan Rovik FT120 PRO och enklare flistuggar är den hydrauliska inmatningen. En kraftig matarvals griper tag i materialet och drar det aktivt vidare mot flisenheten istället för att du själv behöver trycka grenarna framåt.
Det ger ett jämnare materialflöde och minskar det manuella arbetet, särskilt när stora mängder sly och långa grenar ska bearbetas under samma arbetsdag.
Justerbar inmatningshastighet
Matarvalsens hastighet kan justeras mellan 0 och 600 varv per minut. Det gör det möjligt att anpassa matningen efter materialet istället för att köra med samma hastighet oavsett vad som matas in.
Tunnare grenar och lättare sly kan matas snabbare, medan grövre eller mer svårbearbetat material kan matas långsammare för att ge flisenheten tid att arbeta effektivt. Det ger bättre kontroll och hjälper dig att utnyttja maskinens kapacitet på ett mer genomtänkt sätt.
Fram, neutral och back
Inmatningen har tre tydliga arbetslägen: fram, neutral och back. Fram används för normal inmatning medan neutralläget stoppar matarvalsen utan att hela maskinen behöver stängas av.
Backfunktionen är särskilt värdefull om en krokig eller grov gren hamnar fel. Istället för att behöva kämpa med materialet kan matarvalsen köras bakåt så att grenen frigörs och kan placeras om innan arbetet fortsätter.
Flisar grenar upp till 120 mm
FT120 PRO klarar vedartat material med en diameter på upp till 120 mm. Det ger kapacitet för betydligt grövre grenar än vanliga trädgårdskompostkvarnar och gör maskinen användbar efter exempelvis gallring, slyröjning, trädfällning och större beskärningsarbeten.
Den höga grenkapaciteten innebär att en större del av materialet kan flisas direkt istället för att grövre grenar behöver sorteras bort eller kapas ner ytterligare innan bearbetning.
Kapacitet på cirka 4–6 m³ flis per timme
Enligt maskinens tekniska specifikationer är flisningskapaciteten cirka 4–6 m³ per timme. Den verkliga produktionen påverkas av bland annat träslag, fukthalt, grendiameter, mängden sidogrenar och hur materialet matas fram.
I kombination med den hydrauliska matarvalsen ger kapaciteten goda förutsättningar för att bearbeta större mängder röjningsmaterial betydligt snabbare än med mindre manuellt matade maskiner.
15 hk Rato-motor för krävande arbete
FT120 PRO drivs av en 15 hk fyrtaktsmotor från Rato. Motorn ger den kraft som behövs för både flisningen och hydraulsystemet när maskinen arbetar med grövre material.
Bensindriften gör samtidigt att flistuggen kan användas ute på gården, skogsfastigheten eller röjningsplatsen utan tillgång till kraftuttag eller elektrisk anslutning.
Elstart gör maskinen enklare att komma igång med
PRO-versionen är utrustad med elstart. Istället för att enbart vara beroende av startsnöre startas motorn enkelt med nyckel.
Det är framför allt en bekvämlighetsfördel när maskinen används regelbundet och behöver startas flera gånger under arbetsdagen.
Kraftigt hydraulsystem
Det hydrauliska matarsystemet använder en pump med ett maximalt arbetstryck på 20 MPa och en hydraulmotor som driver matarvalsen. Hydrauloljetanken rymmer 4 liter.
Systemet gör att inmatningen blir aktiv och kontrollerbar istället för att enbart förlita sig på flistrummans egen dragkraft. Det är en viktig anledning till att FT120 PRO lämpar sig bättre för kontinuerligt och mer krävande arbete.
Justerbart utkast
Det justerbara utkastet gör att du kan styra vart den färdiga flisen ska hamna. Flisen kan exempelvis riktas mot en hög eller annan lämplig uppsamlingsplats istället för att materialet behöver flyttas ytterligare efteråt.
Det förenklar arbetsplatsen och gör det lättare att hålla området runt flistuggen fritt medan arbetet pågår.
Mobil konstruktion för olika arbetsplatser
FT120 PRO är byggd för att kunna flyttas mellan olika arbetsområden och har dragstång med 50 mm kulkoppling. Det gör det enklare att positionera maskinen där materialet faktiskt finns istället för att alla grenar behöver transporteras till en stationär flisplats.
Maskinens mått är cirka 2 150 mm i längd, 830 mm i bredd och 1 560 mm i höjd enligt den aktuella bruksanvisningen.
FT120 eller FT120 PRO – vilken ska du välja?
Rovik FT120: Ett prisvärt alternativ för dig som vill ha 120 mm grenkapacitet och automatisk självmatning via flistrumman, men inte behöver hydraulisk matarvals.
Rovik FT120 PRO: Rätt val när du bearbetar större mängder material och vill ha aktiv hydraulisk inmatning, reglerbar matningshastighet, fram/back-funktion och elstart. Det ger bättre kontroll och ett effektivare arbetsflöde vid mer omfattande användning.
För skogsägare, lantbruk och större fastigheter
Rovik FT120 PRO passar särskilt bra för skogsägare, lantbruk, gårdar, fastighetsägare och andra användare som regelbundet behöver ta hand om stora mängder grenar och sly. Den är ett tydligt steg upp från enklare flistuggar när arbetsvolymen blir större och manuell inmatning börjar begränsa kapaciteten.
Med 15 hk motor, elstart, hydraulisk inmatning, justerbar matarhastighet och kapacitet för grenar upp till 120 mm får du en kraftfull flistugg byggd för ett snabbt och kontrollerat arbetsflöde vid krävande röjningsarbete.